Kontaktai UAB "Vizgintos statyba"
Savanorių pr. 192, 44151 Kaunas
Tel/Fax: 8 37 330686

Hidroizoliacinių betono priedų palyginimas

Amerikos betono institutas (American Concrete Institute) ACI publikavo pranešimą ACI 212.3R-10 kuriame išanalizavo įvairius cheminius betono priedus.

Pranešime galima rasti išsamų skyrių apie hidroizoliacinius betono priedus, pavadintą: „Įgeriamumą mažinantys priedai“.
Skyriuje nagrinėjamos trys betono priedų, mažinančių įgeriamumą, klasės:

  • Hidrofobiniai, arba vandenį atstumiantys chemikalai
  • Mineraliniai užpildai
  • Kristalizacinės medžiagos.

Papildomai, betono priedai pranešime grupuojami į dvi smulkesnes grupes: betonui, kurio neveiks hidrostatinis slėgis ir betonui, kurį hidrostatinis slėgis veiks.

Vandenį atstumiantys, arba hidrofobiniai priedai, dažniausiai gaminami riebalinių rūgščių darinių, vadinamų stearatais, pagrindu. Šie dariniai sureaguoja su kalcio hidroksidu, esančiu betono poros vandenyje ir suformuoja netirpius stearatus, kurie padengia poros sieneles. Kaip pagrindą hidrofobiniams priedams galima naudoti ir vaškus, bei riebalines emulsijas, tačiau jos su niekuo nereaguoja. Šio tipo priedai efektyviai sumažina betono įgeriamumą ir laidumą chloridams, tačiau tik tais atvejais, kai betono neveikia hidrostatinis slėgis.

Mineraliniai užpildai yra smulkiai sumalti inertiniai mineralai: talkas, bentonitai, moliai ir pan.. Taip pat jų sudėtyje gali būti chemiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip kalkės ir šarminių silikatų pagrindo produktai. Kai kurie ekspertai šiai kategorijai priskiria ir papildomas rišančias medžiagas. Nors šie užpildai dažnai ženkliai sutankina betono matricą ir galimai sumažina poras, taip trukdydami vandeniui skverbtis, poros nėra visiškai užpildomos, todėl toks betonas rekomenduojamas naudoti tik ten, kur jo neveikia hidrostatinis slėgis.

Kristalizaciniai betono priedai yra hidrofiliniai ir reaguodami su cemento matricos sudėtinėmis dalimis užaugina netirpius kristalus. Šie kristalai sudaro struktūras, kurios visiškai užblokuoja betono poras ir sumažina įgeriamumą veikiant slėginiam vandeniui. Šie betono priedai išlieka chemiškai aktyvūs ir užsandarina naujai atsivėrusius tam tikro pločio betono trūkius.

ACI 212.3R dokumentas rekomenduoja nuo slėginio vandens apsaugančius betono priedus požeminėms konstrukcijoms ir konstrukcijoms, kuriose laikomas vanduo. Taip pat šis dokumentas nurodo, jog betono su priedais atsparumas slėginiam vandeniui turėtų būti išbandomas nelaidumo testais, tokiais kaip JAV Inžinierių korpuso C48, DIN 1048, arba BS EN 12390. Šiais testų rezultatais nustatomas laidumo koeficientas, arba matuojamas laidumo sumažejimas bandinius su priedais palyginant su kontroliniais bandiniais.

Xypex Admix produktai priskiriami grupei medžiagų, kurios betoną padaro tinkamą eksploatuoti veikiant hidrostatiniam slėgiui ir pasižymi puikiomis trūkių sandarinimo savybėmis. Todėl Xypex priedai puikiai tinka betonui, kuris naudojamas ypač ekstremaliomis sąlygomis. Be to, yra ir kitų betono su Xypex privalumų: padidėjęs atsparumas šilimo-šalimo ciklams, atsparumas korozijai, agresyviems chemikalams ir karbonizacijai.

Daugelis Xypex konkurentų metų metus tvirtina, jog jų aktyviosios ar poras blokuojančios technologijos apsaugos betoną taip pat kaip Xypex, tačiau neseniai išleistas ACI dokumentas rodo kitaip. Naujausią ACI 212-3R-10 kopiją galima rasti ACI International interneto svetainėje, ją rekomenduojama paskaityti visiems, dirbantiems betono pramonėje.

Xypex pristatė Xypex Kristalinę Technologiją daugiau nei prieš 40 metų ir tapo daugiausiai patirties turinčiais betono ekspertais kristalizacinės hidroizoliacijos klausimais.


Versta iš Jim Caruth “ACI International Report Examines Waterproofing Admixtures for Concrete: Crystalline vs. Pore Blocking and Other Admixtures