Kontaktai UAB "Vizgintos statyba"
Savanorių pr. 192, 44151 Kaunas
Tel/Fax: 8 37 330686

Betoninių konstrukcijų apsauga nuo chloridų

Xypex betono priedai ir dangos visame pasaulyje yra puikiai žinomi kaip patikimi naujai statomų ir jau pastatytų statinių betoninių konstrukcijų hidroizoliavimo ir apsaugos sprendimai, tačiau šių medžiagų sugebėjimas padidinti betono atsparumą įvairiems agresyviems chemikalams (ypač chloridams), nėra taip plačiai žinomas. Chloridai laikomi viena pagrindinių betono irimo ir betoninių konstrukcijų korodavimo priežasčių. Visame pasaulyje chloridų sukeliamoms problemoms spręsti kasmet skiriamos milžiniškos pinigų sumos. Statiniai sūriame jūros vandenyje, arba netoliese (prieplaukos, bangolaužiai), transporto statiniai (tiltai, stovėjimo aikštelės), ir pastatų pamatai, įrengti druskinguose gruntuose, yra labiausiai chloridų pažeidžiamos konstrukcijos.

Betono korozija

Vandenyje ištirpę chloridai per kokybišką betoną skverbiasi lėtai, tačiau prasiskverbimas stipriai pagreitėja jei betonas sutrūkinėjęs. Chloridai gali greitai sugadinti gelžbetonį, sukeldami armatūros plieno koroziją. Korozijos pasekoje susidariusio geležies oksido (rūdys) tūris yra didesnis ir kadangi betone tam nėra vietos, dėl atsirandančių įtempių, betonas ima trūkinėti. Per šiuos trūkius armatūrą pasiekia dar didesni chloridų kiekiai, korozijos procesai ima vykti vis sparčiau ir netrukus konstrukcijai reikalingi rimti ir brangūs remonto darbai.

Xypex kristalinė technologija

Xypex kristalinė technologija, užpildydama poras ir mikro trūkius cemento matricoje ir užsandarindama smulkius betono įtrūkimus, užkerta kelią vandeniui skverbtis į konstrukciją. Testai parodė, jog betonas su Xypex neleidžia vandeniui pasiekti armatūros net esant ypač dideliam hidrostatiniam slėgiui, o tai reiškia, jog vandenyje ištirpę chloridai taip pat neprasiskverbs iki armatūros ir nesukels korozijos. Nors yra ir kitų būdų sutankinti betoną ir sumažinti chloridų skverbimąsi, dauguma jų nėra efektyvūs betone atsiradus trūkiams.

Xypex naudojimas yra vienas iš nedaugelio būdų, sumažinančių chloridų įsiskverbimą į sveiką betoną, tuo pačiu sandarinantis neišvengiamai atsirandančius mikro ir makro trūkius, kuriais vanduo gali lengvai pasiekti armatūrą.

Siekiant nustatyti Xypex gebėjimą sulėtinti chloridų sukeltus betono irimo procesus, buvo atlikta daugybė nepriklausomų tyrimų. Daugumoje atvejų tyrimai buvo užsakyti siekiant atrinkti geriausiai tinkančią technologiją vykdant konkrečius projektus. Atlikti bandymai su įvairiais betonais ir visais atvejais gauti rezultatai įrodantys, kad dėka Xypex medžiagų betono, esančio agresyvioje chloridų aplinkoje, tarnavimo laikas pailgėja kelis kartus. Žemiau esančioje lentelėje pateikti kai kurie tyrimų rezultatai, apie Xypex sugebėjimą prailginti konstrukcijų, esančių chloridų gausioje aplinkoje, eksploatavimo trukmę.

Testai statybos objektuose

Kartu su laboratoriniais testais, atlikta ir keletas Xypex efektyvumą stabdant žalingą chloridų poveikį įrodančių testų statybos aikštelėse:

Testas su tiltu (Viskonsinas)

Viskonsino-Milvokio Universitetas testavo devynis tiltus, kurie buvo apdirbti su įvairiomis koroziją stabdančiomis medžiagomis, įskaitant paviršių impregnantus ir tris skirtingus betono priedus. 1995 pastatytas tiltas, naudojant Xypex, ir specialiai paliekant keletą vietų denginyje, kur Xypex nebuvo naudojamas. Iš šių vietų testavimo metu imti kontroliniai bandiniai. Bandymas vykdytas 2000 metais. Iš tilto konstrukcijų paimti kernai ir skirtinguose gyliuose (taip pat ir ties armatūra) matuota chloridų koncentracija. Tyrimas parodė, jog Xypex buvo vienintelis priedas, žymiai sumažinęs chloridų įsiskverbimą į betoną. 50 mm gylyje, bandiniai su Xypex turėjo vidutiniškai 55% mažiau chloridų, negu kontroliniai bandiniai.
Neseniai tyrimai buvo atlikti su dviem prieš 19 metų statytomis betoninėmis konstrukcijomis, kurioms buvo naudotas Xypex Admix priedas.

Cronula Marina (Australija)


1994 metais plūduriuojanti prieplauka Cronula Marina, netoli Sidnėjaus buvo padengta betonu su Xypex Admix priedu. Plokštės storis – 100 mm, armatūra sudėta 40 mm nuo paviršiaus. 2013 metais prieplauka tirta BCRC inžinerijos įmonės iš Naujojo Pietų Velso Australijoje. Tyrimas susidėjo iš vizualinės apžiūros, tikrinimo elektrodu ir bandinių paėmimo iš įvairių gylių, siekiant nustatyti chloridų kiekį ir apskaičiuoti betono chloridų difuzijos koeficientą. Tyrimo dėka buvo numatyta korozijos procesų pradžia. Pasak rezultatų, korozijos procesai prasidės praėjus 129 metams nuo testo atlikimo datos.Lascelles

Prieplauka (Australija)


1995 metais didelė dalis Lascelles Prieplaukos Geelong uoste netori Melburno buvo pastatyta į betoną maišant Xypex Admix priedą. 2014 metų sausio mėnesį, atlikti tyrimai, įskaitant vizualinę apžiūrą, apsauginio betono sluoksnio storio matavimus ir chloridų kiekio betone nustatymą. Išsiaiškinta, jog apsauginio betono sluoksnio storis – 51 – 76 mm. Iš paimtų bandinių apskaičiuotas chloridų difuzijos koeficientas. Surinkus visus reikiamus duomenis, gauta numatoma korozijos procesų pradžia. Priklausomai nuo apsauginio betono sluoksnio storio, rezultatai svyravo tarp 156 iki 175 metų nuo testų atlikimo datos.

Aukščiau aprašyti testai parodo, jog naudojant Xypex Admix priedą, korozijos procesai turėtų prasidėti tik praėjus 150 – 200 metų nuo statinio eksploatavimo pradžios. Nors šie rezultatai labai geri, jie dar labiau stebina, turint omenyje gana ploną betono apsauginio sluoksnio storį ir atšiaurias jūrinio klimato sąlygas, kuriomis statiniai eksploatuojami.

Išvados

Tiek laboratorijose, tiek su realiais objektais atlikti testai parodo, jog Xypex kristalinė technologija yra puikus būdas prailginti agresyviomis sąlygomis chloridų veikiamų naujai statomų betoninių konstrukcijų tarnavimo laiką. Testai taip pat įrodo, jog Xypex dangos apsaugo jau pastatytus statinius ir padeda prailginti betono eksploatavimo trukmę.